آداب و رسوم

 

رفتن به خانه سادات در روز عید غدیر؛

در روز عید غدیر درب خانه همه سادات در همه جای محله باز است و با روی گشاده از هر مهمانی استقبال می نمایند.


دیدار خانواده های صاحب عزا در ایام عید؛

در همه روزهای عید، کسانی که به تازگی عزیزی را از دست داده اند در مسجد حضور پیدا می کنند و مردم برای عرض تسلیت و قرائت فاتحه، در مجلس شرکت می کنند. یعنی مردم در هنگامه شادی، کسانی که عزادار هستند را فراموش نمی کنند و تنها نمی گذارند.


حلیم چهل و هشتم

در بسیاری از خانه های باغزندان شامگاه چهل و هشتم (28 ماه صفر) مانند دیگر نقاط شاهرود دیگ حلیم بار گذاشته می شود و از اذان صبح توزیع می شود و در روز چهل و هشتم ظرف های شله زرد نذری بین همسایه ها پخش می شود. به دلیل علاقه ای که مردم به حلیم نذری دارند، دیگهای حلیم به سرعت خالی می شود…


در پذیرایی ها چه در مسجد و چه در خانه ها، همیشه دعای سفره خاتمه برنامه است و تا دعا خوانده نشود کسی از سر سفره بلند نمی شود.


در مراسم ختم، صاحب عزا جلوی درب می ایستد و مردم در ابتدای ورود سلام و تسلیت می گویند، سپس موقع نشستن می گویند “فاتحه مع الصلوات” و یک فاتحه قرائت می کنند، سپس دوباره بلند می شوند و رو به صاحب عزاها که جلوی در ایستاده اند با صدای بلند تسلیت می گویند و صاحب عزا به آنها خوش آمد می گوید. سپس شروع به خواندن جزوه قرآن می کنند. در پایان مراسم جزوه ها را جمع می کنند و مداح دعای ختم قرآن را با لحنی بسیار زیبا می خواند و ثواب را به روح میت اهدا می کنند. سپس روحانی بالای منبر می رود و به وعظ و روضه خوانی می پردازد. بعد از مراسم نزدیکان برای قرائت فاتحه به مزار می روند.


مردم عصر پنجشنبه به مزار می روند و برای شادی روح اموات به قرائت قرآن می پردازند.


در شب های جمعه در مساجد برای نیازمندان پول جمع می کنند.


رسوم مربوط به عزاداری ماه محرم به طور جداگانه بیان می شود.

برای دیدن رسوم عزاداری ماه محرم اینجا کلیک کنید

 

(این برگه در حال تکمیل و بروزرسانی می باشد)