گوشه ای از شخصیت شهید مدافع حرم، محمد قنبریان

گوشه ای از شخصیت شهید محمد قنبریان از زبان همسر

همسر شهید محمد قنبریان در بیان گوشه ای از ویژگی های شخصیتی او می‌گوید: «محمد قنبریان سال ١٣٥٠ در خانواده ای مذهبی در شهرستان شاهرود متولد شد. پدر او شاغل در آموزش و پرورش و مادرش خانه دار بود. از ٢٢ سالگی وارد بانک شد. وی برادر ٢ شهید است که اولی سردار احمد قنبریان فرمانده سپاه گنبد بود که در سال ٥٨ در پی درگیری با منافقین در گنبد، پیکرش به عنوان اولین شهید شهر شاهرود تشییع شد. دومین برادر وی نیز در سال ٦١ در منطقه رقابیه عراق به جمع رزمندگان مفقودالاثر پیوست»

خانم پهلوان می‌افزاید: «از همان زمان محمد قنبریان در آرزوی شهادت و حضور در عرصه جانبازی بود تا ادامه دهنده راه برادران شهید خود باشد. وی به مجرد اینکه متوجه شد در سوریه زمینه مجاهدت، حراست و دفاع از حریم حضرت زینب (سلام الله علیها) فراهم است، زمزمه رفتن سر داد تا بالاخره رضایت مادرشان را به دست آورد و بنده نیز قادر نبودم در برابر انتخاب ایشان در دفاع از حرم حضرت زینب(س) مخالفت کنم. می گفت نباید به دلیل داشتن همسر و فرزند یا داشتن پدر و مادر پیر و یا بهانه های دیگر از رفتن باز ماند و معتقد بود که اگر مسایل دنیوی را بهانه کنیم، پس چه کسی باید از حرم حضرت زینب(س) دفاع کند؟»

«محمد قنبریان از جمله مردان آسمانی متعهد این مرز و بوم بود که درسفارش و وصیت به اطرافیان و ٢ فرزند خود در نگاهداری از ارزش های اسلامی و انقلابی، همیشه بر نماز اول وقت اصرار داشت و بر حرمت خون شهدا و پاسداشت از زحمات آنها تاکید می کرد .خصیصه بارز او دستگیری از نیازمندان بود و این امر را به فرزندان خود سفارش می نمود. همچنین از دیگر ویژگی های مهم می‌توان به  خواندن نماز صبح در مسجد محل اشاره کرد.»

همسر وی می افزاید: «هنوز از سرنوشت پیکر ایشان خبر موثقی در دست نیست.(در زمان مصاحبه هنوز پیکر شهید بازنگشته بود) او در جریان عملیاتی در منطقه خناسر در اطراف حلب سوریه با شهامت تمام آخرین جمله‌ای که در پشت بی‌سیم به فرمانده خود اعلام می‌کند این است که: من تا آخرین قطره خونم می ایستم و مقاومت می‌کنم».


در شبی آرام ناگهان سیاهی لشگریان تکفیری در منطقه همه را شگفت زده کرد مدافعان حریم آل الله برای تثبیت منطقه ایستادگی کردند. دشمن کفر مثل همیشه از عقب و غافلگیرانه قصد پیشروی داشت. دستور عقب نشینی از فرمانده تیپ صادر شد. در آن اثنا اما، صدایی از جنس غیرت و مردانگی در بیسیم به گوش آمد: “گردان ایوب تا آخرین قطره خونش ایستادگی خواهد کرد”

آری صدا آشنا بود صدای آخرین و سومین هدیه از خانواده شهیدان قنبریان…

(به نقل از مدافع حرم وحید عربی همرزم و همسنگر مفقود الاثر محمد قنبریان)


پیکر این شهید پس از نزدیک سه سال با آزمایش DNA شناسایی شد و پس از مراسم استقبال و وداع و تشییع باشکوه در سمنان و شاهرود، در گلزار شهدای باغزندان در کنار مزار برادران شهیدش احمد و محمود به خاک سپرده شد.


شعری در رثای شهدای باغزندان و جاویدالاثر قنبریان؛ یادواره شهدا 96/12/24

شهید محمد قنبریان