مسجد امام حسین علیه السلام باغزندان (تکیه قلعه)

مسجد امام حسین علیه السلام یکی از مساجد فعال باغزندان است.

در دوران مبارزات پیش از انقلاب، مسجد قلعه باغزندان محل سخنرانی و روشنگری حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی اکبر معصومی (اولین نماینده شاهرود در مجلس) علیه نظام طاغوت بود.  ایشان درحالیکه مسجد و تکیه در محاصره مأموران بود، کتاب ولایت فقیه امام خمینی رحمه الله را بر فراز منبر میخواند و مردم را به گرایش و لبیک به ولی فقیه دعوت میکرد. با هجوم مأموران به مسجد، وی از منبر پایین آمد و به صورت ناشناس در میان مردم از مسجد خارج شد…

در آن شبها حاج آقا معصومی شعر “سوگند” سروده فضل الله صلواتی (طوفان) را روی منبر زمزمه میکردند و در سال 1398 که در همین مسجد منبر رفته بودند به یاد آن روزها افتادند و بخشهایی از آن را خواندند:


برپایی نماز جماعت صبح در تمام سال و نوای هر هفته دعای ندبه در صبح جمعه ها از برنامه های خاص این مسجد است. همچنین در مناسبت های گوناگون برنامه های سخنرانی و بزرگداشت اهل بیت علیهم السلام در این مسجد برگزار می شود.

این مسجد تا سال 95 ، “مسجد قلعه” نام داشت.

سابقا در زیرزمین این مسجد یک آب انبار وجود داشت که مدتی بدون استفاده ماند، لذا سقف آن پوشیده شد و تبدیل به زیرزمین شد. پایگاه بسیج صاحب الزمان باغزندان مدت ها در آن زیرزمین قرار داشت و بسیجیان از آنجا و از مسجد برای برنامه ها استفاده می کردند.

 

مسجد امام حسین علیه السلام، شب عاشورا 96

.

جمعی از خدام مسجد امام حسین علیه السلام باغزندان (تکیه قلعه) و حجت الاسلام شرافتمند