مسجد حضرت ابوالفضل علیه السلام باغزندان

مسجد حضرت ابوالفضل علیه السلام یکی از مساجد قدیمی باغزندان است. سابقا درخت چنار بسیار بزرگی در ورودی آن قرار داشت. با بزرگ شدن محله و افزایش نمازگزاران، این مسجد چندین بار توسعه یافته و مرمت شده است.


نام این مسجد در ابتدا مسجد ملا علی اکبر بوده است. ملا علی اکبر یکی از علمای بزرگ باغزندان بوده است. روزی وی که قصد رفتن به بدشت را داشته است در مسیر از کنار اردوی نظامیان عبور می کرده است. فرمانده با دیدن ملا شروع به اذیت و تمسخر کرده و به او فرمان می دهد که مسیرش را عوض کند و از کنار آنها رد نشود. ملا مسیر را عوض کرده و به بدشت می رود. لحظاتی بعد درد شدیدی بر فرمانده مستولی می شود که اطبا از درمان آن عاجز می مانند و خود او می فهمد که احتمالا بخاطر آزار ملا به این درد گرفتار شده است. او ملا را احضار می کند و پس از عذرخواهی و اکرام او دستور می دهد که در باغزندان مسجدی به نام ملا ساخته بشود. این مسجد تا سالیان درازی به نام وی شناخته می شد تا اینکه به مسجد حضرت ابوالفضل علیه السلام تغییر نام داد…

زمانیکه کربلایی محمد کریم (پدربزرگ مرحوم حاج ابراهیم عامریان) متولی مسجد بود، همسر او اشتباها برگه های اوقاف مسجد را دور ریخت.

( به نقل از ملا ابوالفضل عامریان)


هم اکنون این مسجد یکی از مساجد فعال باغزندان است که نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا در همه سال در آن برگزار می گردد.

در ماه مبارک رمضان هر روز یک جزء قرآن توسط قاریان ممتاز منطقه قرائت می شود.

مراسم معنوی اعتکاف نیز چند سال است که در این مسجد برگزار می شود.

فیلم زیر نماز عید فطر سال 94 در این مسجد را نشان می دهد.

 

مراسم دعای توسل در مسجد ابوالفضل علیه السلام

پخش زنده مراسم جزءخوانی قرآن کریم در مسجد ابوالفضل از شبکه استانی سمنان

 

 

مراسم معنوی اعتکاف در مسجد ابوالفضل علیه السلام