حاج ابراهیم عامریان

مرحوم حاج ابراهیم عامریان در 20 بهمن 1314 در باغزندان دیده به جهان گشود. پدرش کربلایی اصغر مداح اهل بیت علیهم السلام و مادرش کربلایی بتول هم ملا و فاضله بود.

حاج ابراهیم عامریان سمت چپ و آقای سید احمد حسینی بالای تصویر

هنگامی که او هفت سال داشت یک مداح ناشناس به باغزندان آمد و نوحه پنج تن علیهم السلام را خواند. این نوحه به دل کربلایی بتول نشست و مداح را به خانه دعوت کردند. پس از پذیرایی از مداح از او خواستند که متن نوحه را برایشان بنویسد… حاج ابراهیم نوحه پنج تن را از بر کرد و زمانیکه دسته باغزندان پای نخل شاهرود میرفت این نوحه را میخواند. در سال 1344 حاج ابراهیم در باغ شاه تهران سرباز بود برای رفتن به دسته جات عزاداری محرم باغزندان درخواست مرخصی کرد، ولی هرچه اصرار کرد با درخواستش موافقت نکردند، اما عشق او به سالار شهیدان به حدی بود که نتوانست تاب بیاورد و به ناچار فرار کرد و خود را به دسته عزا رساند. دژبانها که دنبال او بودند او را پیدا کردند و همینکه خواندن نوحه پنج تن پای نخل شاهرود به پایان رسید او را دستگیر کردند و بردند…

زمانیکه حاج ابراهیم ده ساله بود مدرسه باغزندان پا گرفت و او نیز موفق شد تا شش کلاس درس بخواند، اما پس از آن ناچار شد سر کار برود و به حرفه بنایی پرداخت…

وی پنج بار به حج مشرف شد. در سال 1347 که برای اولین بار به زیارت خانه خدا مشرف شد، در یک سفر سه ماهه موفق به زیارت مکه و عتبات عالیات و سوریه شد. وی در سال 1357 بار دیگر به همراه همسرش به زیارت خانه خدا رفت و هنگامیکه در مکه بود انقلاب اسلامی به وقوع پیوست.

حاج ابراهیم  پس از یک عمر زندگی شرافتمدانه و خدمت به دستگاه اباعبدالله الحسین علیه السلام در 68 سالگی و در ایام فاطمیه در هشتم مرداد 1382 درحالیکه از مجلس روضه حضرت زهرا سلام الله علیها که خود مداح آن محفل بود برمیگشت دعوت حق را لبیک گفت و در باغزندان به خاک سپرده شد.

حاج ابراهیم عامریان نفر دوم از سمت راست